Dieta Ewy Chodakowskiej – przełom w odżywianiu?

Bycie trenerem fitness i ustalanie jadłospisów to na pewno nie lada wyzwanie, jednak są osoby, które udowadniają, że da się. Jedną z takich osób jest Ewa Chodakowska, nazywana przez wielu ,,trenerką i motywatorką Polek”. Jakiś czas temu na rynku pojawiła się oferta Be Diet Catering – co to za dieta i na czym się opiera?

Przełom w żywieniu?

Trenerów personalnych i dietetyków mamy obecnie na pęczki. Jak więc wybić się z tłumu i zyskać zainteresowanie wśród przyszłych klientów? Nie wystarczą tylko środki materialne i inwestowanie w rozwój. Trzeba udowodnić, że nasze metody działają i poprzeć to gronem usatysfakcjonowanych osób. Niezbędny jest także pomysł na siebie i poczucie misji.

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby lub nie słyszałaby o Ewie Chodakowskiej. Jest ona nie tylko trenerką fitness, ale też blogerką i osobowością medialną, a od pewnego czasu także redaktorką naczelną magazynu ,,Be Active” i pomysłodawczynią produktów, dostępnych na rynku spożywczym i kosmetycznym. Można? Wystarczy chcieć. Poza tym, że połączyła pasję z pracą, to jeszcze zyskała grono zwolenniczek.

Czytaj także: Dieta raw food – surowe czyli zdrowe?

Jeszcze kilka lat temu znana była ze swoich programów treningowych, a współcześnie ma w swoim dorobku  własny magazyn, linię kosmetyków, zdrowych przekąsek i współprace z różnymi kampaniami. Ewa Chodakowska aktywnie prowadzi swoje profile społecznościowe. Nic dziwnego, w końcu ma się czym chwalić. Z jej programów skorzystało już mnóstwo Polek, a efekty i ich przemiany powalają na kolana. Nie ma nic skuteczniejszego niż udowadnianie, że dla chcącego nic trudnego.

Relacja z jedzeniem

Ewa Chodakowska promuje zdrowy styl życia i popularyzuje wiedzę na ten temat. Jako podstawowe uznaje dwa parametry: zbilansowana i zrównoważona (1). Taka powinna być dieta. Zdrowa relacja z jedzeniem jest kluczem do sukcesu, bo jedzenie nie może nas zniewalać i rządzić naszym umysłem.

Dieta Ewy Chodakowskiej jest zbilansowana i zróżnicowana

Zdrowa relacja z jedzeniem jest bardzo ważna, aby zachować równowagę. Skrajności są złe i dotyczy to również jedzenia. Relacje dotyczą nie tylko kontaktów międzyludzkich. Jak się okazuje, relacje można budować również z jedzeniem, a od dobrych relacji zależy to, czy nie występują m.in. kompulsywne napady objadania się, głodzenia, zaburzenia odżywiania (dotyczą one zarówno objadania się, jak i rezygnowania w pożywienia) (2). Jedzenie jest więc nie tylko rutynową czynnością i realizacją jednej z potrzeb fizjologicznych człowieka.

Ewa Chodakowska przekonuje, że słowa ,,jesteś tym, co jesz” naprawdę mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ta metafora idealnie pokazuje, że to, co wkładamy do naszych ust, ma wpływ na naszą kondycję, samopoczucie, a także wygląd. Złe wybory żywieniowe skutkują pogorszeniem nastroju, wynikającym np. z przybieraniem na wadze, osłabieniem kondycji włosów, skóry i paznokci.

Dieta Ewy Chodakowskiej – założenia

Dieta promowana przez Ewę Chodakowską jest odpowiednia na każdym etapie życia. Trenerka prowadzi własny profil, na którym od czasu do czasu pojawiają się przykładowe listy zakupów oraz przepisy, które można wykonywać samodzielnie w domu niewielkim nakładem finansowym i czasowym. Nie chodzi o to, by dobierać wyszukane składniki, dostępne na drugim końcu świata. Ma być tanio, łatwo i przystępnie, a dieta ma być zbilansowana i pełnowartościowa.

Sprawdź: Dieta lekkostrawna – po co, na co i dla kogo?

Trenerka poszła jednak o krok dalej i od pewnego czasu na polskim rynku dostępny jest BeDiet Catering, który jest wynikiem współpracy Ewy Chodakowskiej, dietetyków klinicznych i szefa kuchni. Jest to opcja dla osób, które spędzają dużo czasu poza domem i nie mają czasu na gotowanie. Jest to projekt, który powstał w oparciu o potrzeby kobiet (ale nie tylko), dążących do szczupłej sylwetki.

Na czym opiera się dieta Ewy Chodakowskiej? Trenerka nie posługuje się popularnym i chwytliwym nazewnictwem, jak dieta śródziemnomorska czy dieta paleo. Jest to typowy przykład diety, uwzględniającej takie parametry, jak potrzeby klientów, styl życia, wiek, aktywność fizyczna i preferencje żywieniowe. To stanowi o jej wyjątkowości, ponieważ każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przy okazji trenerka przełamuje stereotypy i pokazuje, że dieta wcale nie oznacza przysłowiowego życia na liściu sałaty.

Dieta Ewy Chodakowskiej jest odpowiednia dla kobiet i mężczyzn

Dieta opiera się na tym, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych makroskładników, a także pochodzących z nich witamin i składników mineralnych. Zawiera wysokowartościowe białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany (3). Zbilansowany jadłospis to klucz do tego, by organizm funkcjonował prawidłowo. W tym wypadku powinno się kierować normami wyznaczonymi… nie przez kolorowe czasopisma, ale przez Instytut Żywności i Żywienia. Nie wchodzi więc w grę funkcjonowanie na jajkach i grejpfrutach, jak w przypadku diety norweskiej.

Zasady zdrowej diety

Człowiek je, aby żyć. Nigdy nie powinno być odwrotnie. Jedzenie zapewnia dostarczenie organizmowi niezbędnej do przetrwania energii, wspiera jego procesy żywieniowe oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z większych problemów, z jakimi boryka się społeczeństwo, jest łatwy dostęp do niezdrowych produktów, złe nawyki, a także przejadanie się i podjadanie między posiłkami.

Kluczem do sukcesu jest wypracowanie wzorcowych przyzwyczajeń i wprowadzenie regularności posiłków, odpowiedniej ilości wody oraz aktywności fizycznej (4). Przekonujemy się jednak, że to dieta jest fundamentem, a ćwiczenia dodatkiem. Nigdy odwrotnie. Trenerka zwraca uwagę, że nie sztuką jest zgubić kilka kilogramów w zaledwie parę dni. Sztuką jest zgubić kilogramy przy jednoczesnym utrzymaniu zdrowia, spożywaniu odpowiedniej ilości kalorii i wypracowaniu stałych efektów.

Z tego powodu dieta Ewy Chodakowskiej uwzględnia 5 zbilansowanych posiłków. W jadłospisie znajdują się zarówno produkty roślinne, jak i produkty pochodzenia zwierzęcego, a kaloryczność dostosowana jest do potrzeb organizmu i codziennej aktywności. Do wyboru są trzy diety: optymalna, laktoowowegetariańska (dopuszczająca spożywanie jaj, produktów mlecznych i miodu) oraz dieta wegetariańska z rybami. Praktycy diety wegańskiej mogą czuć się rozczarowani.

Dieta Ewy Chodakowskiej – dla kogo?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dieta ta jest skrojona na miarę potrzeb każdego. Bez względu na wiek, płeć i inne parametry, można być w pełni zadowolonym nie tylko z diety, ale też z osiąganych efektów, co w tym przypadku jest czynnikiem wiodącym. Dieta jest odpowiednia dla kobiet w ciąży, kobiet planujących ciążę oraz świeżo upieczonych mam. Mogą ją stosować osoby pracujące w biurze, a także ci, którzy wykonują pracę fizyczną. Wystarczy dopasować odpowiednią kaloryczność. To dużo „zdrowsze” podejście niż np. w przypadku odchudzającej diety South Beach.

Dieta Ewy Chodakowskiej nie uwzględnia produktów przetworzonych

Dużą zaletą tej diety jest też to, że bazuje ona na naturalnych produktach, wykluczając z jadłospisu konserwanty i barwniki, a także wysokoprzetworzone produkty (5). Mimo to jednak dieta jest tak bogata i różnorodna, że można się pozytywnie zaskoczyć. Prawda jest taka, że każdą słodycz można odwzorować w zdrowszej wersji. Dla chcącego, nic trudnego.

Bibliografia:

  1. https://www.healthline.com/health/balanced-diet#calories
  2. https://www.medicalnewstoday.com/categories/eatingdisorders
  3. https://www.webmd.com/diet/qa/what-does-a-healthy-diet-include
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324093.php
  5. https://www.healthline.com/nutrition/how-to-eat-healthy#section2

Uwaga!
Treści przedstawione w powyższym wpisie posiadają charakter informacyjny. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.