Dieta South Beach – odchudzanie na diecie plaż południowych

Dieta South Beach bije rekordy popularności nie tylko w sezonie letnim. Na czym polega jej fenomen? Ile można schudnąć dzięki diecie plaż południowych? Poznaj zasady diety i opinie specjalistów na jej temat.

Dieta South Beach – letni trend czy styl odżywiania?

Dietę South Beach zna cały świat. Istnieje wiele poradników, książek kucharskich i stron internetowych, promujących jej założenia i zachwalających efekty, które można uzyskać dzięki zastosowaniu tego modelu odchudzania (1). Skorzystało z niej już tysiące osób. To także jedna z najchętniej wybieranych diet przez gwiazdy szklanego ekranu.

Postaramy się jednak rozstrzygnąć, czy niniejsza dieta faktycznie jest skuteczna i czy można stosować ją bez obaw przez dłuższy czas, ciesząc się zdrowiem i nienaganną sylwetką. Czy jest to gra warta świeczki?

Dieta South Beach umożliwia schudnięcie 6 kg w 2 tygodnie

Cel, efekty i zalety diety South Beach

CEL
Dieta South Beach jest dietą redukcyjną, której głównym celem jest redukcja zbędnych kilogramów.

EFEKTY
Pierwszy etap diety plaż południowych pozwala na utratę od 6 do 10 kg w ciągu zaledwie 2 tygodni (2). Dietę kontynuuje się aż do uzyskania upragnionej masy ciała. Im bardziej niskokaloryczny jadłospis, tym większa redukcja wagi. Rekordziści chwalą się wynikiem nawet 20 kg mniej w trakcie całej kuracji.

ZALETY
Korzyści ze stosowania diety South Beach to m.in.:

 • szybkie odchudzenie i wysmuklenie sylwetki;
 • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a tym samym prewencja wystąpienia cukrzycy typu II i rozwoju chorób układu krążenia;
 • ograniczone ryzyko wystąpienia efektu jo-jo, czyli gwałtownego przybrania na wadze po zakończeniu kuracji odchudzającej;
 • łatwe wskazówki do przestrzegania;
 • brak monotonii w menu.

Przeczytaj też: Dieta baletnicy – bezpieczne odchudzanie czy skrajne ryzyko?


Zasady diety South Beach

Dieta South Beach obejmuje szereg zasad wspomagających skuteczną utratę tkanki tłuszczowej. Każda z faz diety rządzi się swoimi prawami, jednak pewne punkty pozostają stałe:

 • niskowęglowodanowe menu. Z założenia eliminujemy produkty spożywcze, które obfitują w cukry i szybko podnoszą poziom glukozy we krwi po spożytym posiłku (produkty o wysokim indeksie glikemicznym), na rzecz produktów białkowych, zdrowych tłuszczów i warzyw;
 • liczba posiłków. Dieta plaż południowych zakłada spożywanie każdego dnia trzech głównych posiłków oraz 2 przekąsek pomiędzy nimi;
 • kaloryczność. Dieta South Beach nie zakłada sprecyzowanej ilości kalorii, którą należy sobie zapewnić w posiłkach każdego dnia. Z uwagi na odchudzający charakter tej kuracji, jadłospisy w poszczególnych fazach nie powinny jednak przekraczać 1200/1400 kcal. W przypadku komponowania wysokokalorycznych posiłków, uzyskany efekt może być wręcz przeciwny do zamierzonego.

Dieta South Beach obejmuje proste zasady, dzięki którym można szybko schudnąć

Trzy fazy i jadłospis diety South Beach

Dieta South Beach jest podzielona na trzy fazy. Każda z nich cechuje się innymi założeniami, czasem trwania oraz dozwolonymi dla komponowania jadłospisu produktami spożywczymi (3).

FAZA I

 • czas trwania: 2 tygodnie. To najkrótszy, lecz najbardziej restrykcyjny okres kuracji;
 • cel: szybkie schudnięcie oraz stabilizacja poziomu glukozy we krwi. Gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi mogłyby skutkować nieposkromionymi napadami silnego głodu, niwecząc efekty stosowanej diety;
 • jadłospis: pierwsza faza wymaga sporych poświęceń i rezygnacji z dotychczasowego stylu odżywiania. Z menu należy wykluczyć wszystkie produkty spożywcze o wysokiej zawartości węglowodanów. Wykluczone są słodycze, owoce, ziemniaki oraz pieczywo. To nie czas również na kawę czy napoje alkoholowe Jadłospis pierwszej fazy diety opiera się na warzywach, chudym mięsie oraz jajach, z niewielkim dodatkiem zdrowych tłuszczów.

FAZA II

 • czas trwania: od zakończenia pierwszego etapu diety aż do osiągnięcia zamierzonej masy ciała;
 • cel: osiągnięcie zaplanowanej wagi. Warto podkreślić, że proces redukcji wagi przebiega tutaj wolniej niż w pierwszej fazie diety;
 • jadłospis: w tej fazie do menu można wprowadzić produkty spożywcze zawierające większą ilość węglowodanów – warzywa i określone owoce. Dozwolone jest spożywanie pełnoziarnistego pieczywa oraz gorzkiej czekolady.

FAZA III

 • czas trwania: od osiągnięcia pożądanej wagi ciała do końca życia lub zgodnie z indywidualnymi potrzebami;
 • cel: kontrola wagi i utrzymanie smukłej sylwetki. Według autora diety, dr Arthura Agatstona, trzecią fazę diety plaż południowych można stosować długofalowo, aby cieszyć się piękną figurą i świetnym samopoczuciem. Z założenia pomaga także w budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych;
 • jadłospis: ostatni etap diety plaż południowych pozwala na wzbogacenie menu o szeroki wachlarz produktów spożywczych. Należy jednak wystrzegać się produktów o wysokim (>60) indeksie glikemicznym. Pozwoli to uniknąć przybrania na wadze i zniweczenia wypracowanych efektów.

Sprawdź również: Dieta Ewy Chodakowskiej – przełom w odchudzaniu?


Przeciwwskazania do stosowania diety South Beach

Dieta South Beach nie jest niestety sposobem odchudzania dla każdego. Nie powinny jej stosować osoby:

 • cierpiące na choroby nerek;
 • chorujące na cukrzycę lub zmagające się z częstymi wahaniami poziomu glukozy we krwi;
 • o podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi;
 • niepełnoletnie, podążające za modą i nastawione wyłącznie na wyszczuplenie sylwetki za wszelką cenę.

W tych przypadkach rozsądniejszym podejściem będzie skorzystanie z fachowej pomocy lekarza oraz jadłospisu opracowanego przez profesjonalnego dietetyka. Utrata zdrowia nie jest bowiem warta uzyskaniu subiektywnie “atrakcyjniejszej” sylwetki.

Skutki uboczne diety South Beach

Nieumiejętnie prowadzona dieta plaż południowych jest obarczona ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych (4). Należą do nich m.in.:

 • zmęczenie i osłabienie organizmu;
 • rozdrażnienie i irytacja;
 • problemy z koncentracją;
 • hipoglikemia (gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi);
 • rozwój niedoboru witamin i składników mineralnych;
 • pogorszenie wydolności narządów wewnętrznych, w tym serca i nerek;
 • wyniszczenie organizmu.

Jadłospis diety South Beach promuje zdrowe posiłki

Opinie specjalistów

Dieta South Beach niewątpliwie pozwala na szybkie schudnięcie i wyszczuplenie sylwetki. Przestrzegając założeń tego modelu odżywiania oraz trzymając się wskazówek dla każdej z faz, można w niedługim czasie cieszyć się z utraty nadprogramowych kilogramów.

Jest jednak druga strona medalu i trzeba powiedzieć to otwarcie: długotrwałe stosowanie diety South Beach nie jest korzystne dla zdrowia i prowadzi do wyniszczenia organizmu.

Gwałtowna utrata wagi: 6-10 kg w ciągu zaledwie 2 tygodni, czyli pierwszego etapu niniejszej diety,nie jest zbieżna z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Za bezpieczne odchudzanie należy przyjąć redukcję wagi rzędu 0,5 – 1 kg w ciągu tygodnia.

Z tego względu dietetycy nie powinni przyczyniać się do promowania diety South Beach jako długofalowej kuracji odchudzającej. Skutki uboczne niniejszej diety nie mogą być powszechnie akceptowane w czasach, w których istnieje wiele innych, zdrowszych alternatyw odchudzania się. Dieta nie powinna być jedynie krótkim epizodem, a stylem życia. Te zdrowe i prawidłowo zbilansowane, jak np. dieta śródziemnomorska czy dieta DASH, mogą być z powodzeniem stosowane przez całe życie.

Warto pamiętać, że sama dieta to nie wszystko. Dla uzyskania pięknej, smukłej sylwetki wskazane jest także podjęcie codziennej aktywności fizycznej. W przypadku problemów z dobraniem diety na miarę swoich potrzeb, warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Bibliografia:

 1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/south-beach-diet/art-20048491
 2. https://www.webmd.com/diet/south-beach-diet-what-it-is#1
 3. https://www.healthline.com/nutrition/south-beach-diet
 4. https://www.healthline.com/nutrition/8-fad-diets-that-work

 

Uwaga!
Treści przedstawione w powyższym wpisie posiadają charakter informacyjny. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.